Discuslar şartları doğru ayarlanmış ve yüksek kalitedeki suda, verilen kaliteli yiyecekleri kabul ederler.

Ticari yemlerden kaliteli pul yemler ve discuslar için hazırlanmış protein içerikli granül yemlerle beslenmesi sağlanmalıdır.

Diskuslar hobicilerin kendi hazırladıkları dana yüreği, karides, ıspanak, havuç, kırmızı biber, sarımsak ve spirulina karışımı ile beslenebilir.

Tek tip yemleme yapmak uygun değildir.Menüleri geniş tutulmalıdır.Yavaş hareket ettiklerinden yavaşça dibe batan, diskuslar için üretilmiş yemlerle beslenmeleri de uygun olacaktır.

Menülerinde lif içeren farklı yosun ve alg çeşitleri de mevcuttur, ağırlıklı olarak gereksinimleri protein içeren besinlerdir. Yetişkin bir diskusun her gün %40 protein alması, yavru/genç bir diskusun ise %50-60 protein gereksinimi vardır.

Diskusların dişleri yoktur, besinlerini ağızlarının boğaz kısmına doğru bulunan çene öğütücüleri ile öğüterek tüketirler, bu yüzdende discusun bilimsel ismi olan symphysodon çene öğütücü anlamına gelmektedir, ve Diskus Latince ismini buradan almaktadır.

Ayrıca, Dondurulmuş kankurdu, artemia ile beslenmeye destek sağlanmalıdır.Canlı yemle besleme yapılmaması daha uygundur.İyi temizlenmemiş canlı yemler, discus balığı için iç parazit riski taşırlar.