• Akvaryum Büyüklüğü

Discus beslemek için iyi bir akvaryum büyüklüğü planlaması yapmak gerekir.Akvaryum boyutu, discus balıklarının sağlıklı ve güvenli bakımı için çok önemlidir.Akvaryum büyüklüğü en az 240 litre olmalıdır.Örneğin Discus hobisine, 120x40x50 ölçülerinde bir akvaryumla başlayabiliriz.

Discuların bulunacağı akvaryumun daha derin olması ve daha çok su alması, suyun stabil şartları taşıması açısından çok önemlidir.

• Akvaryum Konumu

Akvaryum seçiminin yanında, akvaryumunuzun ev veya işyerindeki konumu da Discus bakımı için önemli olacaktır.Discuslar utangaç balıklardır.Rahatsız edilmemeleri gerekir.

Akvaryumunuz aşırı gürültülü bir odada, kapı girişinde veya insan trafiğinin çok olduğu bir kısımda ise, balıklarınız rahatsız olacak ve stres yapıp, hastalanacaklardır.Bu yüzden, discus akvaryumlarının, evin veya işyerinin trafiği en az olan bölümlerine konması gerekir.

Ayrıca, güneş ışığı alabilecek yerler veya kalorifer radyöterlerine yakın olan yerlerden uzak tutulması gerekir.Direk güneş ışığı ve kalorifer petekleri akvaryumunuzun yosunlaşmasına yol açacaktır.

• Kum ve Çakıllar

Akvaryum tabanındaki malzemenin ince çakıl olması gerekir.Üreme tankında ise, tabana çakıl kullanılmamalı, tavsiye olarak akvaryum tabanı boş bırakılmalıdır.

• Bitkiler

Discus Akvaryumu için iyi bir bitki dikimi sağlıklı balıklar için çok önemlidir.Geniş ve ince yapraklı bir bitki örtüsü yada plastik bitkilerle balıklarınızın güvenebileceği akvaryum ortamı düzenlenmelidir.

• Dekor

Akvaryumda kayalar ve kütüklerle dekor yapmak estetik açısından güzel olacaktır.Özellikle, kütükler, discusların doğal yaşamlarındaki ortama daha uygun bir dekor sağladığından tercih edilmelidir.

Batık gemi gibi diğer plastik ve metalimsi dekorlar Discus akvaryumu için uygun değildir.Yada plastik dekorlar minumum düzeyde tutulmalıdır.Anlamsız dekorasyon, bakımı zorlaştıracaktır.