Duyuru

Collapse

Değerli Discus Akvaristler!

Discus Balığı alış/satış yapmak istiyorsan tıkla..... Diskus, akvaryum dünyası balıklarından çiklitgiller ailesinin çok bilinen bir türüdür. Güney Amerika'daki Amazon ırmağı anayurdudur. Uzakdoğu Asya ülkelerinde süs balığı olarak üretimi sanayi haline gelmiştir.Discus Balık Formu ilanları için tıklayınız. Discus Balık. Tıklayınız...

Discus Türkiye Ekibi.
See more
See less

Discuslar hakkında bilinmese gerekenler.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 • Filter
 • Saat
 • Show
Hepsini Sil
new posts

 • Discuslar hakkında bilinmese gerekenler.

  Forumdaki tüm açılmış konulara rağmen halen bir çok arkadaşın (discus nasıl beslenir ne yapmam gerekir) şeklinde konular açtıklarına şahit oluyorum. Ben bu güne kadarki tecrübelerimi bu arkadaşlara faydalı olması acısından bir başlık altında anlatmak istiyorum. Tüm bildiklerimi uygulanabilirliği en kolay şekilde anlatıp yeni başlayan bu arkadaşlara ufakta olsa katkıda bulunmak tek amacımdır.  YAVRU DİSCUS NASIL BÜYÜTÜLÜR

  1.Tank Seçimi
  Tankınız yavru bakacaksanız mutlaka cama cam olmalıdır. Kumlu bitkili dekorlu akvaryum sizi su değişimlerinde sıkıcak ve yoracaktır. Cama cam tankı bitkili bir tanka göre kontrol altında tutmak çok daha kolaydır. Su sıcaklığı 30 derece olmalıdır. Bitkili akvaryum için büyük discuslar alarak başlamanızı tavsiye ediyorum.
  2.Balık seçimi
  Balıklarınız yavru olacağı için onları mutlaka yerli bir üreticiden alın. Hepsi aynı batın yavrular olsun. Sağlıkları ile ilgili bir şey söylemiyorum çünkü ben hasta balık satan aklı başında yerli üretici görmedim. Yinede alacağınız balıkları inceleyin hareketli elinizi uzattığınızda yem yemek için tankın üstüne çıkan gözleri parlak yüzgeçleri açık sağlıklı balıklar olsun ve balıklarınız büyüyene kadar bir daha asla tanka başka bir balık sokmayın.

  3.Su Değişimi ve Filtreleme
  Yavru discusun düzenli su değişimine ihtiyacı vardır. Bunun başka alternatifi yok her gün mutlaka su değişimi düzenli olarak yapılmalı. Sebebi ise discuslar taze minarel ve elemente ihtiyaç duyarlar, biz her su değişimi yaptığımızda onlara bu minarel ve elementleri sağlamış oluruz ki bu minarellerin boylanma ve form tutmalarındaki önemi tartışılamaz. Değişimi akşam yemleme bittikten sonra yapmamız daha sağlıklı olacaktır. Günlük % 50 bence en idealidir. Fakat elinde imkan olmayan arkadaşlar bunu %25 e kadar çekebilirler. Dinlendirilen su mutlaka akvaryumdaki su ile aynı derecede yada en fazla 2 derece altında olmalıdır. Filtreleme
  Filtreleme için tankınızın hacmine uygun bir dış filtreye elyaf, seramik, biolojik sünger ve zeolit koymanız yeterli. Filtrenin bakımını ayda bir en geç 2 ayda bir yapmanız yeterli olacaktır. Zeoliti 2 ayda bir değiştirmeyi unutmayın. Birde akvaryumda pipo filtre bulundurun biolojik döngüyü sağlasın ve devam ettirsin. Çünkü dış filtreyi her temizlediğinizde bakterileride yok etmiş olacaksınız. Her yok ettiğinizde pipo filtre sayesinde balıklarınız çok fazla sitres yaşamayacak ve bakterileriniz tamamen yok olmayacaktır.

  4.Yemleme
  Yemlemenin de düzenli olması çok önemli. Bunun için günde 6 defa yemleme yapan otamatik bir yem makinası mutlaka sizden daha iyi yemeleme yapıcaktır. Siz unutursunuz veya sabahın 6 sında balık yemlemek için uyanmassınız ama o bunu asla unutmaz ve balıkları mutlaka yemler. Yem makinasının haznesine %75 tetra bits, %25 new life spectrum discus formula ekleyin ve günde 6 defa yemleme için ayarlayın sabah 7 den başlasın yemlemeye akşam 22 ye kadar dengeli bir şekilde ayarlayın. Şimdi gelelim yüreğe, yüreği günde 3 defa verin yeterli miktarda verin yani balıklar hepsini tüketsin çok fazla vermeyinki dipte kalıntılar kalmasın. Yürek yapımı için forumda yeterince tarif var. Ben ise 1 kg yüreğin içine 80 gr tetra bits, 20 gr sera flora, 40 gr new life spectrum, 10 tablet sera sprulina, büyük bir diş sarımsağın suyu, bir tane bemix ve 60 mg discus elixir koyuyorum.


  DAMIZLIK VEYA DAMIZLIK ALTI DİSCUSLARLA BAŞLAMAK

  1.Tank Seçimi
  Artık bitkili veya cama cam, keyfiniz nasıl bir tank kurmak istiyorsa kurabilirsiniz. Kum olarak genelce ince silis kum kullanıyor arkadaşlar. Bitkiler ise ısıya dayanıklı olmalı bunun için forumda bir liste var ordan bakabilirsiniz. Benim tankımda kum yine yok mangrove köküne sardırılmış anubiaslar var okadar.

  2.Balık Seçimi
  Balıklarınızı istediğiniz yerden alabilirsiniz. Pet Shop veya üretici ama yanınıza mutlaka bu işten anlayan birini alınki formu bozuk veya ırkının özelliklerini taşımayan balıkları size satmasınlar.

  3.Su Değişimi
  Haftada bir %20 su değişimi yine yapıcaksınız. (ben haftada iki kez yapıyorum) Dip te biriken pislikleride mutlaka alın.

  4.Yemleme
  Günde 2 defa kuru yem 1 defada yürek vermeniz yeterli olacaktır. Yemleri yeterli miktarda atmaya özen gösterin dipte yem artığı kalmasın. Çünkü artık su değişimi azaldığından su daha kolay bozulacaktır.

  5.Kahve Yudumlayarak Seyretmek
  Tankınızın ışıklarını açın ve tam karşısına oturun. Kahvenizi içerken maşaallah demeyi unutmayın. Çünkü balıklarınız çok neşeli olduklarından nazara açık haldedirler.

  Not: Tüm bunlar sadece tecrübeye dayalıdır, deneysel bir çalışma yapılmamıştır.
  Discus Türkiye Devel Oper

discus, discus forum, discus ilan, discus akvaryum, discular, discus ilaçları, discus malzemeleri, Sohbet

© 2016 - DiscusTurkiye.com - Bütün Hakları Saklıdır.

Web Sertifikalarımızalexa dmca secure seo

SiteMap-1 | SiteMap-2 | SiteMap-3 | SiteMap-4

Hazırlanıyor...
X