Duyuru

Collapse

Değerli Discus Akvaristler!

Discus Balığı alış/satış yapmak istiyorsan tıkla..... Diskus, akvaryum dünyası balıklarından çiklitgiller ailesinin çok bilinen bir türüdür. Güney Amerika'daki Amazon ırmağı anayurdudur. Uzakdoğu Asya ülkelerinde süs balığı olarak üretimi sanayi haline gelmiştir.Discus Balık Formu ilanları için tıklayınız. Discus Balık. Tıklayınız...

Discus Türkiye Ekibi.
See more
See less

Discus ısı h.k bilinmesi gerkenler

Collapse
X
 • Filter
 • Saat
 • Show
Hepsini Sil
new posts

 • Discus ısı h.k bilinmesi gerkenler

  Birçok discus sever bu düşüncenize karşı çıkacaklar. ilk önce herkesin kullandığı ama bilmediği bir şeyi açıklığa kavuşturalım
  F0 ve F1 Fsıfır nedir?
  F nedir?
  F = FAMILY yani aile anlamına gelir.
  F0 ise o türün orjinal halidir doğadaki halidir. Discusda bu Wild discus olarak geçer.
  F1 anaçlara bağlı olmakla birlikte saf tür yada hybrid yani genetik olarak açılmış olan türlerdir.


  Akvaryumda beslenen güzel renkli gördüğünüz tüm güzel discuslar F1 lerin çaprazlanması ile oluşmuştur.
  F0 ve F0 ile alakası pek kalmamış hala dengesi düzeni bozulmuş kendi habitatlarındaki ısı farkları değişmiş discuslar sene boyunca 25-32 derece arasında ısıyı görüyorlar.
  Akvaryumda besleyenler ise discusa sürekli yaz aylarının sıcağını gösteriyorlar. Hatta yavru alım zamanı ısıyı arttırıyorlar. Doğal habitatlarında f0 lar en düşük 25-26 derecede ürüyorlar. Bunu da sağlayan yağmur mevsimleridir. Yağmur yağmasıyla suyun pH ı düşer, sertliği azalır, seviyesi artmış diğer zararlı bileşenlerin oranı azalır. Özellikle yağmur mevsimi ile beraber gelen bolluk sayesinde yetişkin discuslar yavrularını daha sağlıklı besleyecek ortamı bulabilirler.

  Doğal ortamında bu sıcaklık seviyesinde üreyebilen ve gelişebilen discus akvaryum ortamında neden 26 -28 derece aralığında yetişemesin?
  Yazın zaten sıcaklık otomatik olarak üst seviyelere yaklaşacaktır.Kışın ise 26 derece olmasının tek zararı balıkların biraz uyuşuk ve biraz daha hareketsiz olmasıdır.Bunun da sebebi sıcaklıktan dolayı düşen metabolizma hızıdır.Ancak şu durum da var. Balıklar bizim gibi sıcakkanlı olmadıkları için soğukta daha az enerji harcar ve aldığı besinden daha fazla yararlanırlar.Tabi bunlar türe özgü belirli sınırlar dahilinde değişim gösterir.

  Adaptasyon sürecinde 25-26 derece sıcaklığına bir sene içerisinde çok yavaş olarak düşürülerek ayarlanmalıdır.


  Doğal ortamındaki discusla akvaryum ortamındaki discus arasında fark var deniyor ama bu fark dış deri pigmentlerindeki farklılıklardır ya da genetik olarak sadece belirli bir düzeyde farklılık olabilir.Asla gen havuzunun dışına çıkılmaz ve bu nedenle temel özellikler korunur.Bu da demektir ki vahşi (F0)discus için ne geçerliyse aynı şey akvaryum ortamındaki discus için de geçerlidir.Bu uyumu sağlayabilmek çok uzun süre alabilir.Ancak şu da unutulmamalıdır ki amazonda gün içi sıcaklık farklılıkları bile oluşur.Düşen sıcaklık uyku düzenini sağlayan ve balığın dinlenmesi sürecinde vücudunda miktarı değişen hormonları etkiler ve seviyelerini artırır.Bu da aslında balığa faydalı bir durumdur.Doğayı taklit edebilmek için tek ısıtıcı yeterli değildir.Gece gündüz sıcaklık farklarını taklit edebilmek için aralarında 1-1.5 C fark olan iki ısıtıcı zaman sayaçlarıyla ayarlanarak çalıştırılmalıdır.Mesela, gündüz sıcaklığı 27 olan akvaryumun ısıtıcısı akşam ışıklar kapandığında gündüz ısısına bağlı olan ısıtıcı da ışıkla beraber kapanmalı ve devreye gece ısıtıcısı girmelidir.Gece ısıtıcısı ise 25.5-26 derece ayarlarında olmalıdır. Biraz ayrıntı oldu fakat hobiyi daha ileri götürmek için bazı şeylerin de tek tek incelenmesi ve bulunmuş verilerle ortaya yeni fikirlerin de atılması gerekiyor.

  Discus TürkiyeDevel Oper

discus, discus forum, discus ilan, discus akvaryum, discular, discus ilaçları, discus malzemeleri, Sohbet

© 2016 - DiscusTurkiye.com - Bütün Hakları Saklıdır.

Web Sertifikalarımızalexa dmca secure seo

SiteMap-1 | SiteMap-2 | SiteMap-3 | SiteMap-4

Hazırlanıyor...
X